Історична довідка про населені пункти Нерубайської сільської ради

Село Нерубайське

В селі Нерубайське проживає 12975 чоловік.

Нерубайське - село, центр сільської ради, розташований на західному березі Хаджибейського лиману, в 50 км від районного центру, в 5 км від залізничної станції Усатове,  в 2 км, від об’їзної автодороги Одеса-Миколаїв.

Сільській раді підпорядковано село Велика Балка і селище залізничної станції Усатове.

Нерубайське – старовинне степове село, яке виникло ще до утворення міста Одеси у 1794 році.

В селі працює 2 школи (навчально-виховний комплекс чисельністю більше 1000 учнів і ЗОСШ №2 чисельністю  більше  600 учнів) та  2 дитячі садки (“Голубок” та “Ромашка”).

В центрі села знаходиться Сільська Рада в компетенцію якої  входить вирішення соціальних, юридичних та економічних проблем. Це дає можливість жителям села швидко вирішувати необхідні питання.

Неподалік від Сільської Ради знаходиться Нерубайська амбулаторія, кваліфікований персонал, якої завжди надає медичну допомогу. Нещодавно була проведена модернізація медичного обладнання.

За підтримки Сільської Ради в селі Нерубайське активно розвивається культурний центр та школа мистецтв, у якій вивчаються різновиди музичної і художньої діяльностей. Учні школи мистецтв приймають активну участь в святкових концертах.

На сьогоднішній день в  Нерубайську діє Музей партизанської слави (також відомий, як нерубайські катакомби) єдиний в Україні підземний музей був створений в 1969 році на місці найстаріших в одеській області нерубайських катакомб. Протягом кількох століть тут видобували черепашник для будівництва Одеси, тому катакомби налічують три рівні і йдуть під землю на 12-14 м. Під час великої вітчизняної війни катакомби в селі Нерубайське стали місцем дислокації одного з найбільших партизанських загонів регіону.

Селище Усатове

Населення селища Усатове складає 2261 чоловік.

Цей роз'їзд з'явився між станціями Дачна і Застава-I у 1866 роціі та не мав стратегічного значення протягом 90 років.У 1959 році на місці роз'їзду почала свій розвиток станція Усатове,найбільша вантажна станція тоді ще Одесько-Кишинівської залізниці.

В 1960 році почалось будівництво самої станції: залізничних колій,стрілок, контейнерних майданчиків адміністративної будівлі та інфраструктури.

В листопаді 1963 року відбулося урочисте відкриття станції.Починаючи з 1960 року, розгорнулось масове будівництво житла для працівників Одеської залізниці, а в 1964 році зявились триповерховий будинок для працівників станції та восьмиквартирний будинок для керівного складу.

В 1975 році Одеська залізниця побудувала і здала в експлцатацію 50-ти квартирний будинок.

На території селища Усатове існує також Колійна машинна станція КМС-261.

У 1993 році всі будівлі станції Усатове були передані Одеською залізницею на баланс Нерубайської сільської ради.

В дійсний час в селищі за кошти сільської ради ведеться будівництво дитячого садка на 140 місць.

Село Велика Балка

В селі проживає 2050 чоловік.

Історія села Велика Балка починається з 1801 року,коли на землях поміщика Алтести оселилися перші пять жителів. За однією з легенд, два сини поміщика Фоми заснували хутори,які стали називати Велика Фомина Балка та Мала Фомина Балка. За даними “Списка населенных мест Херсонской губернии» виданого у 1896 році,згадується назва “Фомин хутір”. Так само і до цього часу існує подвійна назва Великої Балки, в народі називають “Фомина Балка”. В архівах збереглися документи, які свідчать про підпорядкованість села Одеській міській думі і про тісний зв'язок мешканців Великої Балки з Одесою.

У 1922 році почала діяти Великофомінська сільськогосподарська артіль, до якої входило 12 дворів із сім'ями, всього 52 особи.

До 1959 року село було підпорядковане Холоднобалківській сільській раді,а саме в 1959 році цю сільську раду було розформовано і село перейшло у впорядкування Нерубайської сільської ради.

З 1958 року для покращення медичного обслуговування населення відкрито фельдшерсько-акушерський пункт, який діє до сьогоднішнього дня.

Датою відкриття в Великій Балці поштового відділення можна вважати квітень 1916 року.

З 1919 року в селі функціонує школа ( до 1972 року початкова, з 1972 року  до 1989 року восьмирічна, з 1989 року ЗОШ I-II ступенів.

Хата-читальня почала працювати в селі в 1920 році. В тридцятих роках так званий сільбуд було перейменовано в клуб, що діє до сьогоднішнього дня.

rada.org.ua - портал місцевого самоврядування

Логін: *